Бастауыш мектепке дейінгі және бастауыш мектепті синхрондау
Қорытынды кешенді сабақтың қысқаша мазмұны
"Гүлдер" дайындық тобына
"Білім еліне саяхат"
Мақсаты: бұрын алған білімдерін жалпылау.
Тапсырмалар:
Оқыту:
Реттік санау дағдыларын 10 (тура және кері) шегінде бекіту; санның көршілері; алдыңғы, Келесі Сан.
Балалардың Жыл мезгілдері, апта күндері туралы білімдерін бекіту.
Математикалық есептер мен мысалдарды шешу қабілетін қалыптастыру.
Сөздің дыбыстық талдауын жүргізу қабілетін бекіту.
Дамыту:
Логикалық ойлауды, тапқырлықты, зейінді, тапқырлықты, көрнекі есте сақтауды, қиялды дамыту.
Ойлау операцияларын қалыптастыруға, сөйлеуді дамытуға ықпал ету. Тәрбиелік:
Тәуелсіздікке, оқу міндетін түсіну және оны өз бетінше орындау қабілетіне тәрбиелеу;
Сабаққа деген қызығушылықты және бірлесіп және топтарда жұмыс істей білуге тәрбиелеу.
Балалармен алдын ала жұмыс:
Логикалық есептерді шешу, ұзын сөзден сөздерді құрастыру, сөзді дыбыстық талдау, қағаз парағында торға бағдарлау, сандармен танысу, балалардың жұмысы компанияларда.
Әдістемелік әдістер:
Ойын (тосын сәттерді пайдалану,
Әлеуметтік ойын (бөлу, командаларда жұмыс істеу). Ауызша (еске салу, нұсқау, сұрақтар, балалардың жеке жауаптары). Жабдық: магниттік тақта, мольберт, экран, доп.
Демонстрациялық материал: иллюстрациялар: Қарабас Барабас, Кикимора, "білім елі" суреті, (үш жол); "сөздің әрпін тап" тапсырмасына арналған басқатырғыш, бос гүлзардың суреті
Үлестірме материал: әр балаға 1-ден 10-ға дейінгі сандар, екі түсті жолақтар, әр балаға арналған қарындаштар, қаламдар (сабақ соңында тосын сәт, "Сан құрамы" цифрлары жоқ гүлдер, дыбыстық қарындаштар, сөздерді дыбыстық талдауға арналған карточкалар, санау таяқшалары.
Сабақ барысы:
Ұйымдастырушылық сәт
Тәрбиеші: Балалар! Бүгін біз сапарға шығамыз. Біздің алдымызда қиын міндет тұр – біз саяхаттайтын жолды таңдау. Алда үш жол күтіп тұр. Оларға мұқият қараңыз. Солға қарай жүріңіз - сіз тікелей Кикиморға батпаққа жетесіз. Сіз оңға қарай жүресіз – сіз қанішер Қарабас Барабасқа жетесіз. Тікелей барыңыз, Сіз Білім еліне кіресіз. Біз қай жолды таңдаймыз? Неліктен? (Балалар пікір айтады, жауап береді).Ал ең ұзын жол қандай? Қысқа? Кең? Тар?
Тәрбиеші: дұрыс, Біз Білім еліне жол таңдаймыз. Балалар, бірақ оған жету үшін Сіз бен біз сынақтардан өтіп, Білім еліне кілт табуымыз керек. Әрбір орындалған тапсырма үшін Сіз әріпті аласыз, ал тапсырманың соңында, егер сіз алынған әріптерден сөз қоссаңыз, онда сіз кілт аласыз. Ал, сіз не дайынсыз? Содан кейін біз бастаймыз.
Тәрбиеші: тапсырмаларды орындауға кіріспес бұрын, біз бір-бірімізді қарсы аламыз, содан кейін біз жылынамыз.
Кең шеңберде мен көремін,
Менің барлық достарым тұрды.
Біз қазір оңға қарай жүреміз,
Енді солға барайық,
Шеңбердің ортасында жиналайық
Және бәрі орнына оралады,
Күлімсіреу, көз қысу,
Ал сабақ бастайық.
II. Шеңбердегі интеллектуалды жылыну (доппен)
Қайсысы ұзағырақ ай немесе апта?
Артық: үшбұрыш, шеңбер, шаршы, таң?
Қойдың баласын атаңыз. Қозы
Екі тышқанның қанша құлағы бар?4
Үй мекен-жайыңызды атаңыз.
Сіз қай елде тұрасыз?
Жұма алдындағы аптаның қай күні?
Тәуліктің қанша бөлігі бар? Оларды атаңыз. 4
Бір сөзбен айтқанда: автобус, ұшақ, трамвай.
Жылдың қай мезгілінде балалар мектепке барады?
Иттің баласын атаңыз.
Артық: табақ қасық, диван, самовар.
Бала кезіндегі тауық?
Квадраттың қанша бұрышы бар?
Аптасына қанша күн?
Жылдың барлық уақыттарын атаңыз?
3. "Сөздің әрпін тап"
- Балалар, сендер жарайсыңдар! Келесі тапсырма үшін біз екі командаға бөлінуіміз керек. Тапсырма-сөзді табу және сол арқылы басқатырғышты жинау, бірақ бәрі басқатырғыштарды жинағанды ұнататынын білемін.
Мысалы, балалар, үйрек сөзі, аралар - сөздегі бірінші әріп қандай, дұрыс у. о
- Менің жақсыларымды бастайық. Кімнің командасы жеңу тезірек қолыңызды көтеріңіз!
Қай командада әріптер аз?
Бізде сөздер немен бөлінеді? Үйрек сөзін буындарға бөлейік
Ал буындар неден тұрады? Дыбыстар
Қандай дыбыстар бар? Дауысты және дауыссыз дыбыстар
Қанша дауысты дыбыс? Оларды атаңыз, біз қандай чипті белгілейміз?
Дауыссыз дыбыстар қандай Чип?
- Жарайсыңдар, мен сенің бірінші әріпті (а)алуға әбден лайық екеніңді көремін
4. "Санның құрамы"
- Балалар, үстелдерден өтіп, бізді не күтіп тұрғанын көрейік (гүлдің ортасында бейнеленген сандары бар гүлдер). Түстерде сандар жетіспейтінін ескеріңіз, өйткені қатты жел соғып, жетіспейтін сандар ұшып кетті. - Енді гүлдің ортасында жазылған санды қосу үшін әр жапырақшаға қандай санды қосу керектігін ойлаңыз.
- Жарайсыңдар!
- Балалар, гүлдер қайда өседі? - Ал олар не үшін қажет?
- Білім елінде гүлзар бар, бірақ онда гүлдер жоқ, Мүмкін біз оны гүлдерімізбен безендіре аламыз ба?
- Жарайсыңдар, сіз келесі әріпті алуға дайынсыз (К)
- Балалар шаршады ма? Біраз демалайық
"АПТАНЫҢ КҮНДЕРІ" ДЕНЕ ШЫНЫҚТЫРУ МИНУТЫ
Дүйсенбіде мен шомылдым (жүзу қозғалысы),
Ал сейсенбіде мен сурет салдым (қозғалыс көрсетілімі).
Сәрсенбіде ол ұзақ уақыт бойы жуылды (қозғалыс дисплейі),
Ал бейсенбіде ол футбол ойнады (орнында жүгіру).
Жұма күні мен жүгірдім, секірдім (қозғалыс көрсетілімі).
Ол өте ұзақ уақыт биледі (орнында айналады).
Ал сенбі, жексенбі (шапалақ алақанда)
Мен күні бойы демалдым (орнына отырыңыз).
5. "Көңілді ұпай".
Тәрбиеші: Балалар, сандар сіздің алдыңызда, сандар қатарын солдан оңға қарай 1-ден 10-ға дейін ретімен орналастырыңыз;
- 5, 3, 9 сандарының көршілерін атаңыз
- 2 санының келесі санын атаңыз.
- 7 санының алдыңғы санын атаңыз.
- Ақылды адамдар, сіз тағы бір әріп аласыз (О)
- Көз шаршады, демалайық.
Көзге арналған Гимнастика:
"Көздер демалу керек.»
(Балалар көздерін жұмады)
"Терең тыныс алу керек.»
(Терең тыныс. Көздер әлі де жабық)
"Көздер шеңбер бойымен жүгіреді.»
(Көздер ашық. Оқушының шеңбер бойымен сағат тілімен және сағат тіліне қарсы қозғалысы)
"Бірнеше рет жыпылықтайды"
(Көзді жиі жыпылықтау)
"Көздер жақсы болды.»
(Жабық көздің саусақ ұштарымен жеңіл жанасу)
"Менің көзімді бәрі көреді!»
(Көздер ашық. Бетінде кең күлкі бар)
6. "Тапсырмалар"
- Балалар, енді біз карточкалардың көмегімен тапсырмалар мен жауаптарды тыңдаймыз
Төрт піскен алмұрт
Бұтақтарда тербелді.
Павлуш екі алмұрт алып тастады,
Қанша алмұрт қалды? (2)
Бес тышқан құм қазып жатыр,
Үшеуі күнге күйеді,
Екеуі күлге шомылады.
Барлығы қанша, маған жауап беріңіз? (10)
Үш түймедақ сары көзді,
Екі Көңілді жүгері гүлі
Балалар анасына сыйлады.
Букетте қанша гүл бар? (5)
Әтеш қасқырға ұшып кетті.
Мен тағы екеуімен кездестім.
Қанша Әтеш болды?
Кімнің жауабы дайын? (3)
Алты Көңілді аю
Таңқурай үшін олар орманға асығады
Бірақ олардың бірі шаршады,
Енді жауап табыңыз:
Алда қанша аю бар?5
- Жарайсыңдар, міне тағы бір әріп (W)
Физпауза " сіз қалай өмір сүресіз?"музыка астында
- Балалар, міне, соңғы тапсырма, жақында сіз соңғы әріпті аласыз, Мен сөзді болжаймын деп үміттенемін. Дайынсыз ба?
-Бұл тапсырма үшін бізге сиқырлы дыбыстық қарындаштар қажет
- Біз олардың көмегімен не істейміз деп ойлайсыз?
-Жұмбақты шешіп, біз қандай сөзді бөлшектейтінімізді біліңіз
Бұл аң тек үйде тұрады.
Бұл аңмен бәрі таныс.
Оның мұрты тоқылған инелер сияқты.
Ол, пурлича, ән айтады.
Тек тышқан одан қорқады.
Сіз ойладыңыз ба? Бұл-Ах (Мысық)
- Бастайық балалар, мысық сөзінде қанша дыбыс бар?
- Дұрыс 5, сөзбен бірінші дыбыс ....
Сізбен тағы не істей аламыз? Сөйлесу
Ал біздің сөйлеуіміз неден тұрады? Ұсыныстар
Сөйлемдер қалай жазылғанын еске түсірейік? Бас әріппен, соңында нүкте.
Сөзбен сөйлем құрайық мысық кім тырысады?
Менің мысығымның аты-Мурка.
Тиін мысық тышқанды ұстап алды.
Менің мысығым ойнағанды жақсы көреді.
Сөйлемде қанша сөз бар? бірінші сөз қандай, соңғысы.
- Жарайсыңдар балалар, міне, соңғы әріп (Л)
- Сіз барлық тапсырмаларды орындадыңыз, енді мен ойлаған сөзді қоса аласыз, мүмкін Білім елінің кілті мен тосын сый аласыз!
- Жарайсыңдар балалар! Біздің сапарымызда сізге не ұнады?
- Ал ең қиыны не болды?
- Ал жеңіл?
Барлығына жақсы көңіл-күй, сіз керемет адамсыз!
Біз Сізбен бірге топқа ораламыз.